Ergene ebeveyn olmak

Ergenin ebeveynlerine öneriler

Ergenlik çağında çocuğu olan ebeveynler; bu yazı sizler için. Öncelikle derin bir nefes alın, hep böyle kalmayacak…

Evet dünkü dizinizin dibinden ayrılmayan, ne derseniz hayranlıkla dinleyen ve size sürekli sarılmak isteyen küçük bebeğiniz biraz değişti.

Kendi kimliğini oluşturmak, varlığını ortaya koymak için savaş veriyor. Savaşı herkese ve her şeye karşı şu anda, size bile! Yaşam tecrübeniz gereği hata yapmak üzere olduğunu görüyor olabilirsiniz. Sakin olun. Yapma deseniz de yapacak. En az hasarla buradan çıkmanın yollarını aramalısınız ve karşısında değil yanında durmalı ve süreci birlikte atlatmalısınız.

Çok ince bir çizgide yürütmelisiniz süreci, hem sınırlarınızı koymalı hem de alanına saygı duymalısınız. Şu an tüm kararlarını kendisi verebileceğine inanıyor, size ihtiyacı olmadığını söylüyor olabilir. Maalesef bu durum hiç gerçekçi değil. Bundan sonraki hayatını planlarken size maddi ve manevi çok ihtiyacı var. Bunu ona söyleyemeseniz bile, siz bilmelisiniz. Her istediğinde desteğinizi alabileceğini ona hissettirmelisiniz.

Çocuğunuzun geleceği için kaygılanıyor olabilirsiniz, bu çok normal. Yine de onun yerine hayatını planlamaktansa, kendi hayatını planlamayı öğretecek becerileri ona kazandırmak için uğraşmalısınız. Sosyal etkinliklerini, spor faaliyetlerini, özel derslerini, ne zaman ve ne yiyeceğini, hatta ne giyeceğini sizler seçtiğinizde çocuğunuz kendi kararlarını kendi verme konusunda yaşıtlarının gerisinde kalır. Koymuş olduğunuz hedefler ve çizmiş olduğunuz yaşam planı, sizin onun için ne istediğinizle ilgili olduğundan bu hedef ve planların hiçbirini sahiplenmez. Sahiplenmediği hedefler için sizin beklentiniz olan çabayı göstermez. Bu süreç hem sizi hem de çocuğunuzu yıpratır. Sizde yarattığı duygu ‘Onun için her şeyi yapıyoruz, kendi hayatımızdan vaz geçtik, maddi ve manevi tüm imkanlarımızı zorluyoruz, yine de o bunun için hiç çaba göstermiyor’ olacaktır. Çocuğunuz içinse; ‘Tüm hayatımı onlar planlıyor, ben kurstan kursa etkinlikten etkinliğe koşmaktan ve bu plana yetişmeye çalışmaktan çok yoruldum, hiç birini istemiyorum, beni keşke rahat bıraksalar’ olacaktır. 

Bunun yerine, çocuğunuzun tüm seçenekleri görmesine ve içlerinden bir veya birkaçını kendisinin seçmesine izin vermelisiniz. Eğer seçimlerinden mutlu olmazsa, başka bir seçimle yoluna devam edebilir. 

Çocuğunuzun başarıya ulaşmak için olmazsa olmaz iki temel ihtiyacı var. Bunlardan ilki sağlıklı beslenmesi, ikincisi ise kaliteli ve yeterli bir şekilde uykusunu alması.  Eğer bu ikisi yoksa, diğerlerinin olması mümkün değil. Uykusunu almayan, sağlıksız, yorgun bir çocuk akademik, sanat, spor hangi alan olursa olsun potansiyelini tam olarak gösteremeyecektir. 

Hepsini yapalım eksik kalmasın kaygısı ile hiç birini yapamadan kendinizi de çocuğunuzu da yormayın. Başarıya ulaşması için yapmanız gereken üç temel şey;

  1. Size güvenmesini sağlamak, ona güvendiğinizi göstermek
  2. Başarılarında da başarısızlıklarında da elinden tutmak
  3. Hedef koymasını ve hedefleri için somut adımlar atmasını sağlamak

Her kuş bir gün yuvadan uçmayı öğrenir, kendi tarzıyla, kendi hızında, kendi zamanı geldiğinde… O uçarken siz sadece orada olun ve gururla izleyin!

Please Login to Comment.

Scroll to top